Výlet na Praděd

Dnes bych vám chtěl doporučit celodenní výlet z penzionu Mona údolím Bílé Opavy na Praděd.

Pokud si ráno přivstanete, tak máte jednu velkou výhodu: potkáte málo lidí na naučné stezce Bílé Opavy. Z penzionu Mona v Adolfovicích se vydáme doleva cestou směrem na Bruntál přes Videlský Kříž. Po překonání Videlského Kříže autem odbočíme doprava směr Karlova Studánka a po cca 5 km jízdy autem těsně před Karlovou Studánkou vpravo začíná stezka Bílé Opavy, kde necháme auto.

 

Naučná stezka Bílá Opava

Po žluté turistické značce jdeme kaňonem Bílé Opavy po naučné stezce. Čeká nás krásná neporušená příroda – pralesovité porosty jesenického smrku, peřeje, kaskády, vodopády. Žlutá značka je extrémně náročná a není vhodná pro méně zdatné turisty. Ti by spíše měli zvolit modrou turistickou značku vedoucí nad kaňonem Bílé Opavy.

Po dvou hodinách panenské přírody se před námi objevuje turistická chata Barborka. Žízeň uhasíme jedním zlatavým mokem a borůvkovými knedlíky. To nejobtížnější z turistiky máme za sebou, teď nás již čeká pouze půlhodinový výstup na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd. Restauraci míjíme, stejně tak i rozhlednu. Turisté mají možnost za poplatek  využít jízdu na koloběžce z Pradědu na Ovčárnu. My však vyrážíme pěšky a po pravé straně si všímáme přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně (www.dlouhe-strane.cz).

Modrou turistickou značkou nad kaňonem Bílé Opavy sestupujeme stezkou k autu. Všichni jsme příjemně unavení a těšíme se na relaxaci ve venkovním bazénu penzionu Mona.

 

Video: Naučná stezka Bílá Opava

Více informací zde:  http://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%A1_Opava